Klasicizmus

Sem vložte podnadpis

Pod pojmom klasicizmus rozumieme obdobie druhej polovice 18. storočia a prvej polovice 19. stororčia. Nástup a rozvoj hudobného klasicizmu sa prejavil najmä tým, že sa zmenil spôsob hudobného života. Hudba sa preniesla z kostolov do opier, zo zámkov do koncertných sál. Prestalo sa komponovať pre účely, začalo sa komponovať pre počúvanie. Polyfóniu vystriedala homofónia. Klasicizmus vytvoril predovšetkým inštrumentálnu hubdu: sonáty, symfónie,  sólové koncerty, sláčikové kvarteta, z vokálnych skladieb sú to vážne a komické opery. Klasicizmus delíme na ranný a vrcholný. Medzi najznámejších predstaviteľov klasicizmu patria Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart a Ludwig van Beethoven.

Joseph Haydn:

Narodil sa v roku 1732 v Rakúsku. Bol rakúsky skladateľ. Pôsobil ako kapelník grófa Morzina v Lukavici pri Plnzni. Zaslúžil sa o rozvoj sonátovej formy a symfónie. Nazýva sa preto aj "otcom symfónie". Položil tiež základy formy sláčokového kvarteta. Rozšíril orchester o nové nástroje a objavil tak jeho nové možnosti. To sú len najdôležitejšie prvky, ktorými Haydn navždy ovplyvnil smerovanie hudby. Samotné Haydnove diela sa vyznačujú sviežou, ľahkou melodikou a jasnými harmóniami. Je tvorcom najčistejšieho klasicistického štýlu. Skladal oratória ( Stvorenie, 4 Ročné obdobia ), symfónie, koncerty ( Hobojový, Trubkový koncert Es dur ) a iné. Zomrel v roku 1809 vo Viedni.

Wolfgang Amadeus Mozart:

Narodil sa v roku 1756 v Salzburgu. Narodil sa ako najmladší zo siedmich detí Leopolda a Anny Márie Mozartovcov. Pôsobil ako organista v Salzburgu. Okrem zvyčajných skladieb skomponoval aj opery. Mozartovo dielo najklepšie vystihuje povahu hudobného klasicizmu. Vyznačuje sa celkovou priezračnosťou, melodickým bohatstvom, vyváženou inštrumentáciou a formovou brilantnosťou. Táto hudba je nenáročná na počúvanie. Mozart obľubuje rýchle tempá a dúrové tóniny. Jeho hudba je živá, radostná, hravá, v pomalých vetách príjemne meditatívna, ale vždy zrozumiteľná. Komponoval opery ( Lucio Silla, Zaide ), chrámovú hudbu ( Kantáty, Ave verum corpus ), 41 symfónií, Kyrie a mnohé ďalšie. Zomrel v roku 1791 vo Viedni.

Ludwig van Beethoven:

Narodil sa v roku 1770 v Bonne. Bol jedným z najvýznamnejších skladateľov v dejinách hudby. Beethoven pochádzal z chudobnej rodiny. Študoval na univerzite v Bonne a vo Viedni. Beethoven sa rýchlo preslávil svojou komornou hudbou, ktorú označovali ako úplne novú a modernú. Ďalej sa preslávil ako klavírny virtuóz a majster inprovizácie. Beethoven v roku 1819 úplne ohluchol. Beethoven mal blízke vzťahy aj k Slovensku. Koncertoval aj v Bratislave či Hlohovci. Zložil veľké množstvo symfónií ( najznámejšia je 9. symfónia - Osudová ),  operety, Diela pre klavír, klavírne skladby, sláčikové kvartetá a iné. Zomrel v roku 1827 vo Viedni.